روش های مورد استفاده در تجزیه و تحلیل

روش های مورد استفاده در تجزیه و تحلیل

1

تحلیل بنیادی

2

تحلیل تکنیکال

3

تابلو خوانی

4

مدیریت سبد

شرکت رایا سهم با اتکا به تیم تحلیل متخصص متشکل از تحلیل گران دارای مدارک بین المللی و فعالان بازار با استفاده از روش های تحلیلی موجود ،تحلیل بنیادی و تکنیکال و تابلو‌ خوانی و تحلیل آماری اطلاعات بر مبنای روش های استاندارد ،بررسی دقیق تاثیرات متغیرهای مختلف موثر بر بازار سرمایه و کمی سازی این تغییرات اقدام به ارزش گذاری و شناسایی صنایع برتر و شرکتهای پر بازده می نماید .
مبنای اصلی تجزیه و تحلیل شرکت رایا سهم با توجه به لزوم مصونیت سرمایه در مقابل امواج روانی بازار و خطاهای سایر روشها بر پایه تحلیل بنیادی می باشد اما در کنار تحلیل بنیادی جامع ،کارشناسان تکنیکالیست و تابلوخوان ما هم در روند شناسایی ریسک های بازار و روانشناسی بازار حضور مستمر دارند.

تحلیل بنیادی

تحلیل بنیادی مطالعه عواملی است که ماهیت اقتصادی بخشهای صنعتی و شرکتها را تحت تاثیر قرار می‌دهد و هدف آن پیشبینی آینده یک شرکت یا صنعت، برآورد سود و ارزشگذاری آن و کسب منفعت از آن است. عوامل موثر بر تغییرات قیمت سهام را می توان به صورت زیر خلاصه کرد:

1 .وضعیت سیاسی جهان و اقتصادی کشور
2 .بودجه کل و سیاستهای پولی، مالی و ارزی کشور
3 .تغییرات قوانین و مقررات حاکم بر فضای اقتصادی و سازمان بورس و اوراق بهادار
4 .قیمت جهانی کالاها
5 .نرخ مواد اولیه خوراک شرکتها اعم از صادراتی و داخلی
6 .سیاست تقسیم سود سهام
7 .طرحهای توسعه
8 .ترکیب داراییها و سرمایه گذاری های شرکت
9 .مدیریت شرکت
11 .شاخصهای نسبتی از جمله نسبت قیمت به در آمد هر سهم
12 .عرضه و تقاضای سهم
تحلیلگران بنیادی برای برآورد قیمت سهم، به بررسی عوامل بال پرداخته تا بر اساس اختلاف قیمت روز و ارزش ذاتی سهم، در مورد خرید، فروش و یا نگهداری آن تصمیم گیری کنند. از آنجایی که انتظار می رود قیمت بازاری سهم در نهایت به سمت ارزش ذاتی حرکت کند، از ارزش ذاتی جهت تصمیم‌گیری استفاده می‌شود.

تحلیل تکنیکال

تحلیل تکنیکال به پیش بینی حرکات قیمتی سهم در آینده بر اساس روند حرکتی گذشته می‌پردازد. از تحلیل تکنیکال می‌توان در استفاده از سود حاصل از نوسانهای سهامی بهره گرفت که بر اساس روند قیمت آنها، پیش‌بینی پذیر هستند. بنابراین در برخی از موارد می‌توان از سهامی که احتمال از نظر بنیادی جذابیت نداشته اما الگوی معاملاتی آنها حاکی از سیکلهای تکرارشونده و پیش‌بینی پذیر است، استفاده کرد. علاوه بر این، می‌توان قیمت خوب جهت سرمایه‌گذاری در سهمی که از نظر بنیادی تایید شده و تصمیم به خرید آن گرفته شده، را با کمک تحلیل تکنیکال تعیین کرد. علاوه بر روند قیمتی، پارامترهای بسیار متعددی از جمله حجم در این روش تحلیل به کار برده می‌شوند.

تابلو خوانی

تابلو‌خوانی موضوع نسبتا جدیدی در بازار سرمایه است، پیش از این مواردی چون تحلیل بنیادی و تکنیکال از اهم رویکردهای تحلیلی بوده است، اما در حال حاضر اهمیت فهم تابلو و تابلو‌‌خوانی تا بدانجا پیش رفته است که بسیاری از افراد بازاری تنها با پیگیری تابلوها اقدام به معامله می‌کنند، گرچه که ماهیت چنین رویکردی در سرمایه‌گذاری منجر به کوتاه مدت‌تر شدن معاملات می‌گردد.
در تابلو خوانی با استفاده از اطلاعات مهم سهم نظیر قیمت سهم ، قیمت پایانی ، حجم معامله ،بازه های قیمتی هر نماد ، سهام شناور،برترین عرضه و تقاضا در حقیقی و حقوقی ها ، حجم های مشکوک و بسیاری اطلاعات دیگر و بررسی تغییرات آنها ، سعی در روانشناسی سرمایه گذاران در یازار دارد و روند آتی قیمتی سهم را پیش بینی می کند.

مدیریت سبد

همانطور که بارها به آن اشاره شد، یکی از دلایل استفاده از سبد‌گردان، بهره‌گیری از تجربه آنها در معاملات است.
علاوه بر دانش فنی، روانشناسی بازار و معاملات ، گذار از هیجانات بازار و اخذ تصمیمات معقولانه، به واسطه سالها تجربه در بازار سرمایه به دست می‌آید. همچنین نیاز است که استراتژیهای تدوین شده بصورت مستمر پایش شوند. مدیریت سبد بایستی به مسأله انتخاب سهام بپردازد که در این خصوص روشهای ارزیابی و انتخاب سهام در دو بخش تجزیه و تحلیل بنیادی و تکنیکی خلاصه می‌شود.